Vrece s koučmi ako by sa v posledných rokoch roztrhlo a z každej strany sa na nás sypú odborníci na kariéru, stravovanie, emocionálny rast či financie.Čo však vníma menej ľudí je, že koučing je tu už celé desaťročia.
Pôvodný význam slova coaching znamenal prepravný prostriedok z miesta na miesto a používal sa na opisovanie prepravy autobusmi. Potom sa začal tento pojem objavovať v športe, ako synonymum slova tréner. Staral sa však nie len o fyzický rozvoj, ale aj o psychickú pohodu, ktorá pomáhala hráčovi alebo tímu dostať sa z miesta A na miesto B, teda napríklad postúpiť vyššie v rebríčku najlepších športovcov. V súčasnosti sa koučmi označujú rôzni ľudia, ktorí sa snažia sprevádzať iných na ceste rozvoja v najrozličnejších oblastiach života. Preto si priblížime koučing z pohľadu vedenia transformačných rozhovorov, ktoré dokážu ľudí posúvať v živote dopredu.
Koučing
Koučing funguje na vytvorení partnerstva medzi koučom a koučovaným človekom, pričom kouč svojmu klientovi poskytuje informácie o rôznych prostriedkoch, technikách a pomôckach, ktoré mu pomôžu dosiahnuť jeho cieľ. Súčasťou koučingu sú aktivity ako stanovovanie vhodných cieľov, odpovedanie na dôležité otázky o tom, čo vlastne tvorí hodnoty človeka, učenie sa nových techník a postupov pomáhajúcich rozvíjať rôzne oblasti života. Kouč pomáha koučovanému učiť sa nové veci a zlepšiť jeho vlastný výkon, učí ho ako byť úspešný a čo znamená pozitívne myslenie v praxi. Koučing nerieši problémy za nás, jednotlivec musí vždy riešiť svoje problémy, ale nemusí to robiť sám a môže využiť koučing ako nástroj na hľadanie odpovedí, ak sa cíti zmätený, vyčerpaný, frustrovaný alebo jednoducho nevie, aký je ďalší vhodný krok k jeho cieľu.
Kniha The Inner Game of Tennis – Timothy Gallwey
Gallweyho kniha The Inner Game of Tennis spôsobila revolúciu v myslení o koučovaní. Naznačil, že najväčšie prekážky úspechu a dosiahnutia potenciálu sú vnútorné, nie vonkajšie. Jeho kniha sa rýchlo stala fenoménom a doslova bibliou pre koučov. Poskytuje návody pre tenisových hráčov, ktoré sú aplikovateľné pre každého, kto chce zlepšiť svoj výkon v akejkoľvek aktivite, či už ide o hru na gitaru, alebo postup v práci na vyšší post. Inšpiruje sa síce športovou psychológiou, ale viac ako fyzická sila ho v knihe zaujímajú tieto témy:
- zameranie sa na prekonávanie nervozity, rozptýlenia a pochybností o sebe samom
- dosiahnutie stavu relaxovanej sústredenosti
- postupné budovanie dobrých návykov, ktoré sa neskôr odrazia počas zápasu – v bežnom živote je to napríklad počas dôležitého pohovoru alebo stretnutia.
Kouč
Kouč je profesionálny, ktorý podporuje, sprevádza a motivuje svojich klientov. Často ide o rozvoj práve v pracovnom prostredí a o kariérny rast. Efektívny kouč by mal okrem motivovania ponúkať klientovi aj rôzne techniky na dosahovanie jeho cieľov. Kouč nie je odborník na nejaký odbor, ale skôr sa zameriava na pomoc jednotlivcom odomknúť ich vlastný potenciál. Dôraz je kladený na jednotlivca a na to, čo je v jeho hlave. Medzi kompetencie kouča patrí aktívne počúvanie, podpora a povzbudzovanie, pomoc s organizáciou myšlienok a stanovovaním cieľov. Môže klásť otázky, pomáhať pri brain stormingu a povzbudzovať klienta v kreatívnom myslení. Naopak, v jeho kompetencii nie sú rady, či ovplyvňovanie v rozhodovaní namiesto človeka, ktorému pomáha.
Koučovacie otázky
Koučovacie otázky sú najdôležitejším nástrojom, ktorý kouč má. Klienti sa často pohybujú v začarovanom kruhu a práve správna otázka ich z neho dokáže vytrhnúť a posunúť dopredu. Dôležité je tiež klásť otázky správnym spôsobom a v správny čas. Niektoré otázky je dobré klásť za sebou v určitých sekvenciách, pretože jedna otázka stavia na druhej. Inokedy sú otázky solitérne a prerušujú tok reči, ktorý vlastne nikam nevedie.
Medzi obľúbené koučovacie otázky patria napríklad tieto:
- Čo by ste chceli dosiahnuť? Aké sú vaše životné ciele?
- Ako sa vám zmení život, keď to dosiahnete?
- Ako sa dá tento cieľ preformulovať tak, aby sa dali merať pokroky na ňom? Dokedy ho chcete dosiahnuť?
- Čo všetko ste už dosiahli? Aké udalosti a rozhodnutia vás doviedli na toto miesto?
- Vyskúšali ste rôzne veci, čo fungovalo a čo vôbec nie?
- Poďme premýšľať nad tým, čo by vás posunulo bližšie k cieľu. Navrhnite päť krokov.
- Aké prekážky potrebujete odstrániť? Kto vám v tom môže pomôcť? Môžete sa inšpirovať niekým, kto to už dosiahol? Ako sa mu to podľa vás podarilo?
Druhy koučingu
Biznis koučing – počas biznis koučingu pracuje kouč individuálne s podnikateľom alebo zamestnancom pri snahe dosiahnuť jeho pracovné ciele. Biznis kouč pomáha rozvíjať vodcovské schopnosti, tvoriť stratégie, podporuje pozitívne myslenie a zameranie na rast. Cieľom je využiť potenciál klienta, o ktorom ani sám možno nevie. Kouč pomáha maximalizovať výkon, ale nenútiť klienta k ničomu čo sám nechce.
Koučing lídrov – podporuje rozvoj manažérskych schopností u lídrov a učí ich správne spôsoby vedenia iných ľudí. Rozvíja ich soft skills, napríklad empatiu, komunikáciu a riešenie problémov v tíme ľudí.
Tímový koučing – využíva všetky princípy klasického koučingu, ale prebieha medzi koučom a celým tímom, najčastejšie pracovným tímom. Okrem voľby cieľov a techník na ich dosiahnutie je dôležitá aj podpora komunikácie v tíme a hľadanie silných a slabých stránok členov tímu.
Transformačný koučing – ide o druh koučingu (často využívaný v biznis koučingu), ktorý ľuďom pomáha urobiť výrazné zmeny v živote alebo v podnikaní.
Virtuálny koučing – v súčasnosti ide o veľmi preferovaný typ koučingu v pracovnom prostredí. Hlavný rozdiel je v tom, že neprebieha v osobnom kontakte. Výhodou je, že koučom môže byť akýkoľvek odborník z celého sveta a neexistujú prekážky v jeho výbere ako je vzdialenosť alebo časové obmedzenia.
Pár slov na záver
Koučing je čoraz obľúbenejší aj na Slovensku, ale je potrebné dať si pozor na výber správneho kouča. Keďže toto povolanie zažíva vlnu popularity, mali by sme byť obozretný. Dobré je vyberať si certifikovaných koučov, ktorý sa riadia etickým kódexom a princípmi. To dodáva klientovi istotu, že získa kvalitné služby.