Má váš biznis ťažkosti, alebo ho jednoducho chcete posunúť o úroveň vyššie? Konzultácie s biznis koučom vás posunú dopredu rýchlejšie a efektívnejšie, ako si viete predstaviť. Vo svete ide o bežnú prax, ktorá sa teší čoraz väčšej popularite aj na Slovensku.
Čo je biznis koučing?
Ako podnikateľ máte zodpovednosť voči svojim zákazníkom neustále zdokonaľovať ponúkané produkty a služby, ale aj marketing, starostlivosť o klientov a organizáciu svojej firmy. Biznis kouč vám pomôže zvoliť správne ciele a poskytne vám podporu pri ich dosahovaní.
Biznis koučing je proces, počas ktorého profesionálny kouč vedie podnikateľa alebo zamestnanca pri snahe dosiahnuť jeho pracovné ciele. Biznis kouč mu pomáha vycibriť vodcovské schopnosti, vytvoriť stratégie jeho biznisu alebo vylepšiť nastavenie jeho mysle, aby bolo pozitívne a zamerané na rast. Cieľom biznis koučingu je odomknúť potenciál klienta a maximalizovať jeho výkon. Kouč však poskytuje skôr pomoc pri učení a nedáva príkazy alebo konkrétne návody.
Predtým, ako si zvolíte tento nástroj zvýšenia produktivity a úspešnosti, predstavíme vám hlavné výhody biznis koučingu:
- Čas venovaný určitej téme alebo problému – všetci sme zavalení pracovnými povinnosťami a najmä v prípade, že máme vlastný biznis, máme niekedy pocit, že iba hasíme to, čo momentálne najviac páli. Vďaka biznis koučingu si koučovaný vytvorí čas na prebratie určitej témy alebo problému, na ktorý si inokedy nenájde priestor.
- Získanie pohľadu nestrannej osoby – kouč je z iného prostredia a tak má aj iné nápady, názory a myšlienky. To všetko ponúka svojmu klientovi.
- Voľba vhodných cieľov – biznis kouč neurčuje ciele, ale pomáha vám voliť si ich tak, aby vás posúvali dopredu, boli merateľné, splniteľné a mali veľký dopad na výsledky vašej firmy.
- Dostupnosť pre všetkých zamestnancov – rozvíjať sa nepotrebujú iba majitelia alebo top manažéri. Koučing je služba dostupná pre ľudí na všetkých pozíciách vo firme.
- Motivácia a podpora – kouč je vám k dispozícii vždy, keď strácate chuť, drive alebo vôľu meniť veci k lepšiemu. Poskytne vám techniky a nástroje na zachovanie motivácie.
Ako prebieha stretnutie s koučom
Spolupráca s biznis koučom je založená na medziľudskej komunikácii. Preto je potrebné, aby si klient a kouč navzájom „sedeli“. Úvodné stretnutie je teda skôr spoznávacie, a klient, prípadne nadriadený klienta, má možnosť porozprávať koučovi svoje predstavy a potreby. Kouč zisťuje, aký je cieľ koučingu. Môže to byť osobnostný rozvoj, učenie motivačných techník pre nadriadených alebo podriadených, pomoc s vytvorením a dodržaním časového plánu nového projektu, pomoc pri výbere vhodných cieľov, hľadanie možností, ako zreálniť víziu projektu, ktorý je zatiaľ veľmi abstraktný alebo rozvoj tzv. soft skills. Keď spoločne zvolia cieľ, dohodnú si ďalší postup. Ide najmä o praktické otázky ako je počet a frekvencia stretnutí, ale súčasťou každého stretnutia s koučom je aj vytvorenie úloh, ktoré má klient splniť do nasledujúceho stretnutia. Ďalšie stretnutie potom začína vyhodnotením a spätnou väzbou týkajúcou sa danej úlohy či snahy o zmenu (napríklad v komunikácii).
Najčastejšie témy biznis koučingu
Biznis koučing je pre vás to pravé, ak vo svojej firme riešite niektorú z týchto tém:
- Bežné problémy vo firme – patria sem opakujúce sa problémy so zákazníkmi, problémy v kolektíve, ako aj problémy so samotnou prácou, ktorá nie je dostatočne efektívna. Kouč vám pomôže aj vtedy, ak nedosahujete úspechy tak rýchlo, ako si prajete.
- Nastavenie rôznych systémov a procesov – potrebujete vo svojej firme niečo vylepšiť, ale neviete, kde začať, aby to prebehlo čo najefektívnejšie?
- Zvládnutie nového projektu – biznis kouč vám pomôže vytvoriť zoznam krokov, ako zvládnuť nový projekt a ako na ňom spolupracovať s kolegami.
- Time management – čas sú peniaze a ak ho nevyužívate správne, venujete mnoho hodín práci, ktorá neprináša reálne výsledky a navyše ste vyčerpaní. Tím sa dostávate do začarovaného kruhu. Koučing vám môže pomôcť vytvoriť vhodnejší časový harmonogram a balans medzi prácou a voľným časom.
- Plánovanie – vďaka koučovi si určíte priority, podľa ktorých sa vám bude lepšie plánovať. Naučí vás techniky a metódy, ako venovať najviac pozornosti úlohám, ktoré vás posúvajú najrýchlejšie dopredu.
- Ujasnenie cieľov a výziev – správne otázky kouča vás navedú k tomu, aby ste presne určili svoje ciele a výzvy, ktorým čelíte.
- Tímový koučing – často sa využíva, ak je potrebné riešiť komunikáciu a stanovenie cieľov v celom tíme. Kouč vtedy nepracuje s jednotlivcom, ale s celou skupinou zamestnancov.
- Problémy mimo firmy – konzultáciu s koučom môžete využiť aj vtedy, keď máte problémy mimo práce, napríklad rodinné ťažkosti alebo nezodpovedané životné otázky, ktoré ovplyvňujú aj vašu pracovnú výkonnosť.
Kouč nie je mentor ani radca
Keď sa rozhodnete pre spoluprácu s koučom, neočakávajte konkrétne rady, ktoré vám zázračným spôsobom vyriešia problémy. Jeho úlohou je klásť správne otázky, pomôcť vám usporiadať svoje myšlienky a doviesť vás k tomu, čo naozaj chcete a čo potrebuje váš biznis. Výnimkou je spoločný brainstorming, počas ktorého môže kouč dávať návrhy a konzultovať s vami rôzne nápady, konečné rozhodnutie je však vždy na vás. Ak si klient nájde riešenie sám, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sa ním bude riadiť a ak si vytvorí ciele v súlade so svojimi hodnotami, bude viac motivovaný ich dosiahnuť.
Koučing poskytuje klientovi veľa času na rozoberanie tém, ktoré ho trápia a má možnosť pochopiť mnoho vecí, hoci sa zdá, že prvoplánovo nesúvisia s tým, čo chce riešiť.
Niekedy nepotrebujete dlhodobý koučing, ale skôr jednorazovú konzultáciu, počas ktorej sa porozprávate s nestrannou osobou. Kouč na takomto stretnutí poskytuje spätnú väzbu a vecné návrhy, ktoré vedia klienta posunúť dopredu.
V našej ponuke však nájdete aj ďalšie možnosti osobnostného rastu a vylepšovania svojho biznisu, napríklad prostredníctvom vzdelávania. Poskytujú ho lektori s rôznymi špecializáciami a v niektorých oblastiach ponúkame aj komplexnejší mentoring.